O MNIE

Monika Kraczek

Absolwentka magisterskich studiów geologicznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ukończyła międzyuczelniane studia podyplomowe, organizowane przez Akademię Górniczo-Hutniczą i Uniwersytet Pedagogiczny, o kierunku: Biżuteria ceramika i obróbka metali szlachetnych.


Pamiętam jak kiedyś wyobrażałam sobie produkcję biżuterii. Kojarzyła mi się z białymi rękawiczkami Jubilera, delikatnymi i precyzyjnymi ruchami, ze szlachetnymi kamieniami, projektowaniem… czyli czysto i przyjemnie. Dzisiaj wiem, że w białej koszulce i z rozpuszczonymi włosami, to w moim warsztacie mogę sobie jedynie zdjęcie zrobić. Choć moja praca wymaga często sporo siły, pewnej ręki i przede wszystkim całkowitego podporządkowania się, jak się szybko okazało wcale nie tak bardzo wydumanym przepisom BHP, nie zamieniłabym jej na nic innego. Satysfakcja jaką daje mi stworzenie czegoś niepowtarzalnego, a przede wszystkim liczne słowa uznania od moich Klientów, wynagradzają całe zmęczenie, trud i nadają sens pracy.

Biżuterię wykonuję od podstaw samodzielnie, wyłącznie z najwyższej jakości materiałów tj. srebra, złota, kamieni naturalnych i dobrej jakości kryształów. Używanie gotowych półfabrykatów ograniczam do minimum (np. bigle angielskie, cienkie łańcuszki). Korzystam zarówno z tradycyjnych jak i nowoczesnych technik jubilerskich. Tworząc  nie zamykam się na jeden styl i jedną technikę. Bywa, że staram się drastycznie okroić formę, nawet z drobnych zdobień i wydawałoby się niezbędnych elementów – wszystko po to, aby zadowolić moje minimalistyczne wizje. Innym znowu razem dominują ociekające luksusem: przepych i bogactwo. Wszystko zależy od dnia… od chwili… od inspiracji. Jednak bez względu na to, co w danym momencie podpowiada mi wyobraźnia, zawsze staram się dążyć do doskonałości, mając za priorytet najwyższą jakość. Każdy gotowy produkt, wychodzący spod mojej ręki jest unikatem.

Jak mogę podsumować moją twórczość?

Ulotne emocje zapisane srebrem w unikatowej biżuterii.